Blog poświęcony sportom USA: MBL, NHL, NBA, NFL. Wiadomości, ciekawostki, podsumowania wydarzeń sportowych w USA, komentarze i inne...
Wszystko o NHL
National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $)[1]. Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji.
Zasady gry:
W NHL stosuje się ogólne zasady hokeja na lodzie, jednak istnieje kilka różnic w porównaniu z regułami przyjętymi przez IIHF. Zasady NHL są wzorcem dla wszystkich profesjonalnych lig w Ameryce Północnej (w ligach amatorskich stosuje się hybrydy zasad IIHF i NHL). Wspomniane reguły dotyczą przede wszystkim:
* Rozmiaru lodowiska: W NHL tafle muszą mieć wymiary 25.91 x 60.92 m (85 x 200 stóp), a według IIHF - 29-30 m szerokości i 60-61 m długości.
* Pole gdzie bramkarz może grać krążkiem: w NHL istnieje dla bramkarza tak zwana zabroniona strefa gry (ang. restricted goalie area). Reguła ta przewiduje, że bramkarz nie może grać krążkiem poza polem w kształcie trapezu, które znajduje się za bramką. IIHF zezwala bramkarzowi grać krążkiem za linią bramkową pod warunkiem, że nie zagarnia krążka pod siebie lub nie przetrzymuje go dłużej niż 3 sekundy - w innym wypadku zostaje nałożona na niego kara mniejsza 2 minut[7].
* Uwolnienia (ang. icing): W NHL sędzia przerywa grę, gdy zawodnik wybije krążek z własnej połowy za linię bramkową tercji przeciwnika i gdy jako pierwszy dotknie krążek zawodnik drużyny przeciwnej (nie może to być jednak bramkarz). Natomiast według reguł IIHF, sędzia przerywa grę natychmiast, gdy krążek przekroczy linię bramkową.
* Kary za bójkę: W NHL wynosi ona obligatoryjnie 5 minut, zaś w IIHF grozi za to kara meczu (dla tego zawodnika, który rozpoczął bójkę) lub kara mniejsza 2-ch minut (dla tego, który brał udział w bójce).
* Wykonywania rzutów karnych podyktowanych w trakcie meczu: W NHL rzut karny musi wykonać zawodnik, który został uprzednio sfaulowany (za co został podyktowany rzut karny). Według IIHF wykonawca karnego wybierany jest przez trenera lub kapitana drużyny, której rzut karny przysługuje.
* Rozstrzygania meczu: W NHL zwycięzca wyłaniany jest po zarządzeniu dogrywki lub w rzutów karnych (jednak tylko w sezonie zasadniczym). W IIHF mecz roztrzyga się po dogrywce lub rzutach karnych.
* Czas przerwy między tercjami: w IIHF wynosi 15 minut, zaś w NHL 15 minut i 30 sekund lub 17 minut.
* Dogrywki: Przepisy IIHF przewidują 10-minutowy czas dogrywki, a w przypadku nierozstrzygnięcia meczu w ich czasie zarządza się rzuty karne (dogrywkę rozgrywa się tylko wtedy, gdy należy wyłonić zwycięzce meczu). Reguły NHL mówią, że w sezonie zasadniczym dogrywka trwa 5 minut, a gdy to nie przyniesie rozstrzygnięcia wynik meczu ustala się w rzutach karnych. Natomiast w podczas fazy Play-off dogrywka trwa 20 minut i jest rozgrywana do czasu zdobycia tzw. "złotej bramki" (w wypadku remisu po pierwszej dogrywce zarządza się kolejną dogrywkę trwającą 20 minut, i tak do skutku).
W 2005 roku po lokaucie w NHL zniesiono zasadę tzw. podania przez dwie linie (ang. two-line offside pass), która nie obowiązuje w przepisach IIHF od 1998 roku.
System rozgrywek:
W sezonie zasadniczym każdy zespół rozgrywa 82 mecze (41 u siebie oraz 41 na wyjeździe). Wśród nich 32 to mecze z zespołami z własnej Dywizji, 40 meczów z drużynami spoza swojej Dywizji, ale z tej samej Konferencji oraz 10 spoza Konferencji. Do fazy play off awansuje 8 najlepszych zespołów z każdej Konferencji. Następnie rozgrywane są ćwierćfinały Konferencji. Zmagania te odbywają się w ośmiu parach (po cztery w każdej Konferencji). Pary ustala się na podstawie miejsca zajętego przez zespół w Konferencji (1. zespół gra z 8., 2. z 7., 3. z 6., 4. z 5.)[8]. W play off zwycięża ten zespół, który wygra cztery mecze z przeciwnikiem (tzw. system best of seven - pol. najlepszy w siedmiu meczach). Zwycięzca z każdej pary awansuje do półfinałów Konferencji. Zwycięzcy półfinałów awansują do finałów Konferencji. A zwycięzcy finałów Konferencji Wschodniej i Zachodniej walczą o Puchar Stanleya.
W NHL obowiązuje następujący system punktacji:
* Za zwycięstwo w regulaminowym czasie i w dogrywce zespół otrzymuje 2 punkty.
* Za porażkę w regulaminowym czasie otrzymuje się 0 punktów.
* Za porażkę w dogrywce otrzymuje się 1 punkt.
* Za remis w dogrywce otrzymuje się 1 punkt (w statystykach remis w dogrywce liczy się jako porażka w dogrywce).
Sezon 2008/2009:
* Za wygraną w regulaminowym czasie trwania meczu 3x20=60min trzy tercje - 2 punkty.
* Za wygraną w dogrywce +10min (OT) lub w rzutach karnych (SO) - 1 punkt.
* Nie ma remisów, a przegrana drużyna nie otrzymuje punktów - 0 punktów.
Zespoły:
Konferencja Wschodnia
Dywizja Drużyna Miasto, stan/prowincja Arena
Atlantycka New Jersey Devils East Rutherford, New Jersey Prudential Center
New York Islanders Uniondale, Nowy Jork Nassau Veterans Memorial Coliseum
New York Rangers Nowy Jork, Nowy Jork Madison Square Garden
Philadelphia Flyers Filadelfia, Pensylwania Wachovia Center
Pittsburgh Penguins Pittsburgh, Pensylwania Mellon Arena
Północno-Wschodnia Boston Bruins Boston, Massachusetts TD Garden
Buffalo Sabres Buffalo, Nowy Jork HSBC Arena
Canadiens de Montréal Montreal, Quebec Bell Centre
Ottawa Senators Ottawa, Ontario Scotiabank Place
Toronto Maple Leafs Toronto, Ontario Air Canada Centre
Południowo-Wschodnia Atlanta Thrashers Atlanta, Georgia Philips Arena
Carolina Hurricanes Raleigh, Karolina Północna RBC Center
Florida Panthers Sunrise, Floryda BankAtlantic Center
Tampa Bay Lightning Tampa, Floryda St. Pete Times Forum
Washington Capitals Waszyngton Verizon Center
Konferencja Zachodnia
Dywizja Drużyna Miasto, stan/prowincja Arena
Centralna Chicago Blackhawks Chicago, Illinois United Center
Columbus Blue Jackets Columbus, Ohio Nationwide Arena
Detroit Red Wings Detroit, Michigan Joe Louis Arena
Nashville Predators Nashville, Tennessee Bridgestone Arena
St. Louis Blues St. Louis, Missouri Scottrade Center
Północno-Zachodnia Calgary Flames Calgary, Alberta Scotiabank Saddledome
Colorado Avalanche Denver, Kolorado Pepsi Center
Edmonton Oilers Edmonton, Alberta Rexall Place
Minnesota Wild St. Paul, Minnesota Xcel Energy Center
Vancouver Canucks Vancouver, Kolumbia Brytyjska General Motors Place
Pacyficzna Anaheim Ducks Anaheim, Kalifornia Honda Center
Dallas Stars Dallas, Teksas American Airlines Center
Los Angeles Kings Los Angeles, Kalifornia Staples Center
Phoenix Coyotes Glendale, Arizona Jobing.com Arena
San Jose Sharks San Jose, Kalifornia HP Pavilion
Subskrybuj:
Posty (Atom)